Kategorie: Termíny akcí, Ježci

Ježci - listopad/prosinec 2021

Začátkem měsíce listopadu jsme dokončili předposlední podzimní tematický celek „Co umí vítr a déšť“. Povídali jsme si o změnách během střídání ročního období – pomocí výukového videa jsme si vysvětlili „koloběh vody“. Na zahradě MŠ pozorujeme opadávající listí, sbíráme přírodniny a rozlišujeme jejich barvy a tvary. Naučili jsme se pomocí obrázků pojmenovat známé stromy a plody.

Druhým listopadovým tématem bylo „Moje tělo, moje zdraví“. Popisovali jsme si části našeho těla, naučili jsme se pohybovou říkanku „Hlava, ramena, kolena, palce“. Dbáme také na správné držení těla, učíme se, jak správně dýchat a protahovat celé tělo. Děti si oblíbily hru ve dvojicích „lepidla“, kde se zároveň učily spolupracovat s kamarádem. Pro zopakování částí lidského těla jsme si sestavili rozstříhaný obrázek – kluka a holky. V ranním komunikačním kroužku jsme si povídali o tom, co je podle nás zdravé a nezdravé jídlo, proč je důležité jíst dostatek vitamínů a jak správně dbát o své zdraví. Předškoláci se učili poznávat hodiny, zopakovali jsme si jednoduchá grafomotorická cvičení, správný úchop tužky, písmena a počítání.

V měsíci listopadu nás čekalo také několik zajímavých aktivit:

 1. Proběhlo tradiční vánoční focení na třídách. (1.listopadu)
 2. Užili jsme si večerní lampionový průvod v maskách. (3. listopadu)
 3. Na svátek sv. Martina (11.listopadu) jsme si vyprávěli příběh sv. Martina, jaké tradice a zvyky se v tento den dodržují a proč.
 4. Děti moc bavil Preventivní program „Kamarád nebo šelma?“ o bezproblémovém soužití se psem, zaměřené na setkání s cizím psem. (24.listopadu)
 5. Poslední listopadový den nás dopoledne na zahradě MŠ čekalo každoroční „Zamykání zahrady“ a rozsvícení vánočního stromečku.

Fotografie za listopad najdete ve fotogalerii zde: https://mskp.rajce.idnes.cz/

Na heslo k fotoalbu (pro nové děti) se nás kdykoliv zeptejte. Prosíme Vás také o pravidelné sledování důležitých informací nejen na webových stránkách ale i na nástěnce v šatně Ježků.

Také Vás prosíme o dostatek teplého oblečení pro děti na zahradu i náhradní oblečení do třídy.

A na co se můžeme těšit v prosinci? Společně si ozdobíme stromeček ve třídě, vyzdobíme také nástěnku v šatně do „vánoční atmosféry“. Začátkem prosince nás v MŠ navštíví Mikuláš s nadílkou - děti mohou přijít do školky v maskách (více informací na nástěnce v šatně). Budeme se učit známe vánoční říkanky a koledy. Děti nám povypráví, co by si od Ježíška přály a jak se těší na vánoční prázdniny. V neposlední řadě také musíme zmínit, že z epidemiologických důvodů jsme bohužel museli zrušit klasické „vánoční trhy“ s hromadným setkáváním všech dětí i rodičů, občerstvením pro rodiče a nákupem dětských výrobků. Uspořádáme pouze „vánoční posezení“ dopoledne ve třídě, děti mohou donést občerstvení. Také chceme rodiče poprosit o zapojení se do charitativní sbírky „Děti dětem“. Více informací najdete na dveřích třídy ježků. Za pomoc vám předem moc děkujeme.

Děkujeme Vám za spolupráci a přejeme Vám hlavně hodně zdraví do posledního měsíce roku 2021.

S pozdravem učitelky Ježků Eva Folková a Hana Řeháčková.

 

Pohybová říkanka: Hlava, ramena, kolena, palce

Hlava, ramena, kolena, palce,

kolena, palce, kolena, palce,

Hlava, ramena, kolena, palce,

oči, uši, pusa, nos.

 

Básnička: Kapřík

Kapře, kapře, kapříčku,

Podobáš se vajíčku.

A z malého vajíčka,

může být i ploutvička.

Copak mu jde z pusinky?

Nu vzduchové bublinky!

 

Básnička: (pro Mikuláše, čerta a anděla)

Čerte, čerte chlupatý,

Nechej pytel za vraty.

Slibuju ti slibuju,

Že už zlobit nebudu!

 

Vánoční koleda: Půjdem spolu do Betléma

Půjdem spolu do Betléma,

dujdaj, dujdaj, dujdaj dá!

Ježíšku, panáčku!

Já tě budu kolíbati,

Ježíšku, panáčku!

Já tě budu kolíbat!

Začni Kubo na ty dudy

dudaj, dudaj, dudaj, dá!

Ježíšku, panáčku!

Já tě budu kolíbati,

Ježíšku, panáčku!

Já tě budu kolíbat!

A ty Janku na píštalku

dudli, tudli, dudli, tudli, dudli, tudli dá!

Ježíšku panáčku!

Já tě budu kolíbati,

Ježíšku panáčku!

Já tě budu kolíbat!

 

 Skupinová hra: Lepidla

Učitelka říká říkanku: "Lepidlo se vylilo, „ramenem“ nás slepilo" - děti běhají (chodí) volně po prostoru, na signál a pokyn učitelky se musí k sobě přilepit určenou částí těla (kolenem, ramenem, prstem, chodidlem, čelem, apod.)

 

 

 

 

print Formát pro tisk

Kde nás najdete
 • Mateřská škola - Kaplická

 • Kaplická 841
 • 140 00  Praha 4
 •  
 • E-mail:
 •   mskaplicka@ksidlisti.cz
 • Tel:
 •   +420 241 090 270
 • Školní jídelna:
 •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS