Facebook - Škola Kavčí horyYouTube - Škola Kavčí hory


Kategorie: akce

Osmáci vyrazili za stříbrem

Předposlední den tohoto školního roku jsme se my osmáci a naše dvě milované učitelky rozhodli vyrazit do stříbrného klenotu mezi českými městy. Tomuto městu se také ještě říká město dvou katedrál či pokladnice český králů. Už víte, kam že jsme to vlakem cestovali?

 

Ano, správě. Byla to Kutná Hora.Usmívající se

 

Nejprve jsme navštívili Kostnici v Sedlci, kde jsme viděli neobvyklé uložení kosterních pozůstatků. Expozice čítá cca 60 000 kostí Jsou z nich sestaveny čtyři velké pyramidy, oltář, fiály a lustr. Část kostnice se nyní rekonstruuje, takže jsme viděli i část restauračních prací. Zajímavá byla expozici lebek z různých válečných nebo bojových střetů s patrným zraněním.

 

Z kostnice jsme se všichni vydali pěšky směrem k Chrámu svaté Barbory, patronky všech horníků. V chrámu na nás čekal průvodce. Prohlídka byla velmi neobvyklá, protože místní varhaník zrovna zkoušel po celou dobu prohlídky. Výklad byl tedy prokládán jak liturgickými, tak světskými skladbami.

 

Oběd na nás čekal na zahrádce místní pizzerie. Od prázdných talířů jsme se přesunuli na Hrádek, kde je expozice důlních prací, včetně originálu dřevěného těžebního stroje. Navštívili jsme pozůstatek stříbrného dolu, expozici zpracování stříbrné rudy a prohlídku jsme zakončili ražbou vlastní kopie Pražského groše, kterým se platilo za Václava II. a v tehdejší době fungoval jako dnešní Euro.

Vaši osmáci

 


Vydáno: 30.6.2023 14:58 | 
Přečteno: 184x | 

Klub rodičů
Světová škola
Prážata
Pedagogická fakulta UK
Děti dětem
Česko čte dětem
Afrika Africe
Pilotni skola Kin-ballu
Recyklohraní
Internet hot line
OVCE.sk
Seznam se bezpečně
Kraje pro bezpečný internet
SCIO Jak na VŠ
Infoabsolvent