Kategorie: Ježci

Ježci - březen 2019

Únor utekl jako voda, a to i díky pololetním a jarním prázdninám, které děti měly na počátku měsíce. Po příchodu z prázdnin jsme si povídali o tom, co děti zažily a své zážitky měly možnost výtvarně ztvárnit. Dalším potěšením byla sněhová nadílka, kterou jsme si bohatě užily - bobovali jsme, stavěli sněhuláky a zahráli si sněžnou bitvu.

Tématický celek, kterému jsme se tento měsíc věnovali nesl název: „Objevujeme svět kolem nás“. Povídali jsme si v rámci podtématu „Co děláme celý den a celý rok" o tom, proč se střídá roční období, noc a den a udělali jsme si základní představu o časových vztazích. Zopakovali jsme si, jak jsou po sobě jednotlivé měsíce a dny v týdnu. Dále jsme se zaměřovali na přirozené dodržování a uvědomování si denního rytmu. 

Dalším tématem, měsíce byla zaměstnání. Dozvěděli jsme se o rozdílu mezi zaměstnáním a koníčkem. Určili jsme si druhy zaměstnání a co k dané profesi člověk potřebuje, aby ji mohl vykonávat. Děti si zahrály spoustu námětových her (kuchař, kadeřnice, prodavač, hasič, policista, učitel,...). Zahráli jsme si také nespočet tematických / didaktických her.

Na konci února jsme se zabývali Zemí, vesmírem a sluneční soustavou celkově. Hravou dětskou formou jsme si osvěžili znalosti o vesmíru, seznámili jsme se s novými poznatky a to také díky krásně ilustrovaným encyklopediím, které jsme se zájmem prohlíželi. Povídali jsme si v neposlední řadě o tom, jak člověk může svou činností prostředí ve kterém žije zlepšovat a naopak.

 

V březnu na nás čeká veselé téma jara - „Jaro je tu, má zelená křidélka ˮ. Vše se bude odvíjet v duchu příprav na toto pestré období, kdy budeme venku pozorovat probouzející se přírodu a zvířata ze zimního spánku. Dále budeme věnovat pozornost jarním květinám, keřům a také mláďátkům zvířat, jež v tuto dobu přichází na svět. 

Blíží se pomalu doba, kdy předškoláci půjdou k zápisu, a tak se na tuto událost budeme zvýšeně soustředit. Budeme trénovat a opakovat vědomosti a dovednosti, které jsme během let získali. Zintenzivníme přípravu formou pracovních listů, zdokonalovat budeme souvislý mluvní projev, předmatematické představy, atd.

V úvodu měsíce je pro předškoláky připraven primární preventnivní program s názvem „Vzpoura úrazům“. 8.3. nás čeká akce „Maminko a babičko, přičichni si maličko". 19. 3. se budeme těšit na divadélko „Tučňákův výlet". 22. 3. si připomeneme světový den vody „Malý rybníček a v něm bydlí vodníček" a nakonec 25. 3. odemkneme slavnostně zahradu a herní prvky při akci „Otvíráme bránu jaru".

 

Básnička: Březen

Březen je kus neposedy,
kde jen může, láme ledy.
Hleďme toho siláka!
Slunce z mraků vyláká.

S březnem zelená se vrací,
s březnem přilétají ptáci.
Země probouzí se ze sna,
po špičkách jde krajem vesna.

 

Písnička:

 

Pohybová hra:

 • Jógový pozdrav Slunci
 • Uvíjíme věneček ze všech našich kytiček

Učitelka chodí po místnosti a zpívá: "Uvíjíme věneček, ze všech našich kytiček, jaké jméno máš? (kopretina,...) Tak pojď mezi nás." Děti se postupně zapojí za učitelku, utvoří dlouhého hada a zpívají s učitelkou. Když už jsou všechny děti zapojeny, drží se za ruce, utvoří kruh , který představuje věneček. Názvy květin se nesmí opakovat.

 

print Formát pro tisk

Kde nás najdete
 • Mateřská škola - Kaplická

 • Kaplická 841
 • 140 00  Praha 4
 •  
 • E-mail:
 •   mskaplicka@ksidlisti.cz
 • Tel:
 •   +420 241 090 270
 • Školní jídelna:
 •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS