Kategorie: Krtci

Krtci - květen 2019

Duben – měsíc plný zážitků spojených s Velikonocemi a nesoucí se ve znamení příprav na školku v přírodě a pobyt na zdravém horském vzduchu.
Školka v přírodě se nám velmi vydařila. Počasí nám přálo po celou dobu pobytu a my jsme si užili nejen dobrodružné výpravy za pokladem krále Palečka, do Jáchymova na nákupy sušenek a pohledů, objevnou cestu za krmením koz a kůzlátek a zpátky lesem cestou necestou, hry na sluníčku na hřišti, vymýšlení překážkových drah i pro ostatní, ale dokonce i poslední letošní bobování na svahu u hotelu! Každé ráno jsme cvičili se Stáňou a každý večer nás uspávala ukolébavka. Nechyběla ani diskotéka, ani doručování a čtení pošty z domova. Kreslili jsme si plánky dne, co jsme zajímavého zažili a těšili se na den příští. Překvapilo nás, že děti, až na drobné výjimky, nefňukaly, nestýskaly si, neplakaly a celých pět dní zvládly na obrovskou jedničku! Na pokojích bylo teploučko, všichni zaměstnanci se o nás starali jako o prince a princezny, dokonce nám ochotně usušili v sušičce naše umáčené oblečení po bobování! A vařili nám výborně, ani hranolky nechyběly! Hotel Berghof má od nás prostě jedničku s hvězdičkou!

A co ve školce? Prvního dubna jsme se nenechali Aprílem nachytat, i když nejrůznějších žertíků a nachytávek bylo plno.
Užívali jsme si krásného počasí ke hrám venku. Pozorovali jsme jarní přírodu a díky veliké podpoře vás rodičů jsme si mohli u nás krtků vysázet krásnou zahrádku z jarních kytiček. Ještě čekáme, zda se nám urodí ředkvičky vyseté ze semínek na vyvýšeném záhonu a pozorujeme, jak nám vyrůstá pažitka a petrželka do polévky.
Absolvovali jsme zápis do prvních tříd základních škol a prošli s úspěchem touto velkou zkouškou. Den Země jsme oslavili v Centrálním parku Kavčí hory, kde jsme si znovu zopakovali zásady ochrany naší planety, překvapili zkoušející našimi znalostmi o třídění odpadu, zasoutěžili si ve skládání obřího puzzle a domina.
V barevném týdnu před velikonočními prázdninami jsme do školky chodili v barvách dne a připomínali si naše tradice.
Navštívilo nás také divadlo s představením „Ježibaba Kolobajzna slaví Velikonoce“.
Na žlutou středu byly ve dvou přízemních třídách otevřeny tvořivé dílničky pro děti v doprovodu rodičů a velmi nás těší, že jste se této novinky hojně zúčastnili.
Po velikonočních prázdninách jsme s dětmi navštívili pobočku Městské knihovny. Paní knihovnice dětem vysvětlila pravidla pro půjčování knih v knihovně a děti si mohly odnést domů, mimo drobných dárků, i přihlášku do knihovny. Věříme tedy, že se řady malých čtenářů opět rozrostou.
Poslední dubnový den jsme přišli do školky převlečeni za malé čarodějnice a čaroděje. Užili jsme si zábavné dopoledne s čarodějnicí Bimbulou a Bludimírou. Uhodnutí jejich hádanky nás navedlo na trasu za společným úkolem a pak už nám nestálo nic v cestě. Dočkali jsme se všichni zasloužené odměny!

Květen u krtků
Budeme se zabývat tematickým celkem „Vím, kam patřím“ a to jeho okruhy: „Moje rodina“, „Tady jsem doma“ a „Praha, město kde žiji“.
1. Povídejte si doma s dětmi o vaší rodině, jejích členech a vzájemných vztazích. Upevněte pojmy teta, strýc, vnuk...  Zopakujte si jména a příjmení. Děti mohou přinést fotografie své rodiny.
2. Naučte děti dobře znát svoji adresu a umět popsat cestu domů ze školky. povídejte si o tom, jak jste si společně zařizovali svůj domov, co chcete doma do budoucna změnit a proč. Ke kterým věcem máte silný vztah a z jakého důvodu. Děti si mohou přinést plánky svých pokojíčků, na ukázku fotky focené doma...
3. Budeme si povídat o Praze, jejím významu jako hlavní město, památkách, možnostech trávení volného času, specifikách dopravy... S dětmi si povídejte o místech, která se vám v Praze líbí, připomeňte si výlety, které jste v Praze podnikli. Zamyslete se společně nad rozdíly mezi městem a vesnicí. Děti si mohou přinést obrázky Prahy nebo fotografie z Prahy, ale i z jiných měst či vesnic.

Po prvním květnovém dni si připomeneme Den Slunce a „napíšeme psaní Sluníčku“.
Dějiny spojené s květnovými událostmi a osvobozením naší vlasti si připomeneme dopolední akcí „Vlajka vzhůru letí“.
Celý měsíc květen a první týden v červnu bude každý pátek ve znamení programu primární prevence. Vybrali jsme pět zajímavých a důležitých témat, jejichž cílem je předcházet vzniku a rozvoji rizikového chování u dětí.  Upozorňujeme spáče a loudaly, že preventivní program začíná již od 9.00 hodin a je potřeba myslet na to, že ještě máme předtím stihnout dopolední svačinku. Takže květen by vlastně mohl být i měsícem včasných příchodů do školky.
V druhé polovině měsíce května se zúčastníme ekovýchovného programu o včelách nazvaného „Včelí království“. Jsme zvědaví, jestli nám včelky přivezou na ochutnání i trošku medu.
Budeme se fotografovat – třída i jednotlivci, abychom měli památku na poslední rok ve školce a své kamarády.
Ke konci měsíce se všichni sejdeme ve školce i odpoledne, abychom zpětně popřáli maminkám k jejich krásnému svátku. Máme pro ně připraveno několik překvapení, tak jsme zvědaví, jak se jim to bude líbit.
Také se už moc těšíme na pyžamový den! Budeme celý den v pyžámkách a určitě si to pořádně užijeme!!!

Přejeme i vám krásný měsíc květen – ať je plný květů a lásky.Usmívající se H a V

 

Píseň: Na tom pražským mostě

 

Pohybová hra: Šáteček

Mám šáteček, mám

komu já ho dám

žádnému jinému

než tobě samému

//: tomu já ho dám://

 

Básnička:

Dáme kvítí do džbánku

tohle bude pro mamku

Na překrásnou kytičku

uvážeme pentličku

a teď můžu zavolat

„Maminko, já mám tě rád“

 

print Formát pro tisk

Pro rodiče

Bakaláři - Škola Kavčí hory

Kde nás najdete
  • Mateřská škola - Kaplická

  • Kaplická 841
  • 140 00  Praha 4
  •  
  • E-mail:
  •   mskaplicka@ksidlisti.cz
  • Tel:
  •   +420 241 090 270
  • Školní jídelna:
  •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS