Kategorie: Termíny akcí, Krtci

Krtci - prosinec 2020/leden 2021

V měsíci prosinci jsme společně prožívali atmosféru Adventu a blížících se Vánoc. Děti se seznamovaly s tradicemi a symboly. Současná situace nám sice nedovolila příchod Mikuláše a jeho družiny do školky, přesto tady dětem zanechali balíčky s dobrotami. Nesetkali jsme se společně ani na naší tradiční předvánoční akci, kdy zpíváme na ochozu koledy, či pořádáme vánoční besídky s vystoupením dětí.  A tak jsme si jen s dětmi společně rozsvítili vánoční stromek na školkové zahradě i ve třídě a vyzdobili si vánoční keř ozdobami, které děti přinesly z domova. Vyráběli jsme dekorace na výzdobu třídy i šatny a také drobné dárečky domů. Věříme, že Vám vánoční koule s otiskem ruky hezky ozdobí váš vánoční stromeček.

Na fotky z prosince se můžete podívat zde: https://mskp.rajce.idnes.cz/

Děkujeme rodičům za zapojení se do charitativní akce „Děti dětem“.

 

V měsíci lednu dokončíme tematický celek „Těšíme se na Vánoce“ a to zbývajícími okruhy: „Vzpomínáme na Vánoce“ a „Tři králové“.

Čeká nás nový tematický celek: „Vládne paní zima“ a jeho okruhy: „Zvířátka v zimě“ a „Zimní hry a sporty“.

K okruhu „Tři králové“: povídejte si doma s dětmi: Kde leží Betlém, Izrael, Etiopie, Česká republika. Jaká je tam asi příroda? Ukazujte si v atlasech a na globusu. Povídejte si o narození Ježíška: Tři králové (Kašpar, Melichar a Baltazar) šli pozdravit narozeného Ježíška až z Východu. Cestu jim ukázala jasná hvězda, která je dovedla do Betléma. Králové přinesli Ježíškovi dary – zlato, kadidlo a myrhu. Jak vypadá zlato? Co z něho můžeme vyrobit? Co je to kadidlo? (směs vonných dřevin, myrhy, semínek, kořínků a sušených květů spojených pryskyřicí – zlatou tekutinou vytékající ze stromů (kadidlovník pravý). Co je to myrha? (také pryskyřice ze stromu myrhovník pravý. Roste na Blízkém východě.) Obě pryskyřice se používaly proti bolestem, zánětům a byly velmi ceněné (7x víc než zlato). Tři králové tedy přinesli Ježíškovi léky, které byly v té době velmi drahé.

Zkratka nade dveřmi K+M+B je z latinského Christis mansionem benedictat (Kristus nechť požehná tento příbytek)

K okruhu „Zvířátka v zimě“: povídejte si s dětmi, jak přežívají zimu zvířátka ve městě a v přírodě mimo město, jak jim můžeme pomáhat, jakou úlohu v péči o zvěř má myslivec. Ukazujte si ptáčky v atlasech a upozorněte děti na ptáčky a zvířecí stopy při vašich procházkách. Prosíme o slunečnici a lojové kouličky do krmítek.

K okruhu „Zimní hry a sporty“: povídejte si o sportech, které můžeme v zimě provozovat. Veďte děti k otužování se, k radostnému zvládání zimních radovánek (hra ve sněhu, bobování na mírném svahu...), ale také k potřebě upozornit učitelku na nekomfort (promočené oblečení, rukavice). Zjednodušte dětem co nejvíce práci s oblékáním, zkontrolujte, zda jim jsou věci na ven pohodlné, dostatečně velké, zipy funkční, zda jdou boty dobře obout.

 

Děkujeme všem rodičům za zodpovědný přístup v souvislosti se šířením Covid 19. Uvědomujeme si, jak je pro vás náročné zvládat zaměstnání a současně pečovat o děti, pokud jsou třeba jen mírně nachlazené, a přesto je do školky nepošlete. Jen díky vašemu přístupu jsme za celou dobu nebyli nuceni ani v jedné třídě nastoupit do karantény, případně uzavřít celou MŠ.

Přejeme vám krásné Vánoce a hodně zdraví v roce 2021. Těšíme se na setkání po vánočních prázdninách. Mateřská škola bude otevřena od 4. ledna 2021. H.+ V.

 

Písnička: Zimní

Sněží, sněží, mráz kolem běží

zima je kočičce, hřbet se jí ježí.

Fouká, fouká, bílá je louka

zima je pejskovi, ke kamnům kouká.

 

Pohybová hra: Na kometu

Básnička: Zima

Zima zase čaruje

studeně se usmívá.

Mráz po okně maluje

když se nikdo nedívá.

 

Zavoláme bílé vločky

přijdou tiše jako kočky.

Mrazík bude polku hrát

můžeš s nimi tancovat.

 

 

print Formát pro tisk

Kde nás najdete
  • Mateřská škola - Kaplická

  • Kaplická 841
  • 140 00  Praha 4
  •  
  • E-mail:
  •   mskaplicka@ksidlisti.cz
  • Tel:
  •   +420 241 090 270
  • Školní jídelna:
  •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS