Kategorie: Termíny akcí, Krtci

Krtci - říjen 2019

V měsíci říjnu jsme ve školce měli spoustu zážitků. Hned začátkem měsíce jsme se zúčastnili zahradnického workshopu, kterým jsme zahájili další roční environmentálního programu „Záhony pro školky“. Na vyvýšený záhon jsme zasadili cibulky tulipánů a narcisů, stroužky česneku a semínka špenátu. Vše jsme zakreslili do našich nových sešitů Malého zahradníka a už se těšíme, co nám na záhonku na jaře vyroste. Na konci měsíce nám na zahradě přibyl ještě jeden vyvýšený záhon, čímž děkujeme MČ  Praha 4 za podporu.

Velkým zážitkem byla návštěva sokolníka. Pohladit si puštíka a nechat se ofouknout křídlem káněte, to nemůže hned tak někdo.

Ve třídě Krtků proběhla logopedická depistáž u dětí, jejichž rodiče projevili o vyšetření zájem. Paní logopedka vás bude o výsledcích informovat.

Na divadélku „O dobrém jídle“ si děti zábavnou formou připomněly proč nemlsat sladkosti.

Na společné akci pro děti a rodiče pod názvem „Šla Nanynka do zelí“ jsme se s vámi rádi setkali na podzimním tvoření z přírodního materiálu. Vždy znovu s potěšením sledujeme, jak tvořivě se dokážete projevit i vy rodiče a jak společné chvíle s vámi děti radostně prožívají. Vaše výrobky jsme vystavili na parapet a při návratu ze zahrady jsme je vždy společně obdivovali. Děkujeme maminkám z klubu rodičů, které akci připravily, vytvořily plakátky a podpořily i nákupem výtvarných potřeb.

Společně s dětmi jsme si byli prohlédnout výstavu na hřišti školy, výstavu na stromech pod názvem „Cena kakaa“. Děti citlivě reagovaly na obrazový materiál i textový doprovod. Zopakovali jsme si společně práva dětí podle publikace „Slabikář dětských práv“ a vytvořili jsme si svoji vlastní výstavu o právech dětí na ochozu šatny.

Děkujeme rodičům za podporu při naší výrobě ovocného salátu. S dětmi jsme si vyzkoušeli, jak je obtížné nakrájet ovoce příborovými noži, ale i tak jsme si velmi pochutnali a doplnili si zásobu vitaminů Usmívající se

Také velice děkujeme za bleskurychlé vylisování javorových listů a jejich doručení do školky. Moc nás potěšilo, že jste mysleli i na ostatní, kteří sběr a lisování nezvládli, ať již pro zaneprázdněnost, nebo nepřítomnost ve školce. Všechny děti si díky vám mohly vyrobit krásnou podzimní lišku.

Konec měsíce nám přinesl den volna na státní svátek a někdo si jej mohl prodloužit o podzimní prázdniny. Věříme, že jste volno využili k odpočinku a zajímavým aktivitám s vašimi dětmi.

Rády bychom vám s paní učitelkou Veselskou oznámily, že náš pedagogický kolektiv posílila ke konci měsíce září kolegyňka Terezka, která si děti okamžitě získala svým milým a vstřícným přístupem. Věříme, že se jí u nás bude líbit a vytvoříme jí s dětmi inspirativní prostředí pro její budoucí pedagogickou dráhu.

Těšíme se na listopad plný barevných listů a vzduchu vonícího podzimem.  Čeká nás pozorování tvarů a barev listů, plodů, pozorování stromů a keřů i zvířátek v zahradě školky i na procházkách. Budeme společně objevovat, co nám příroda v tomto ročním období nabízí, hrát si, zpívat a experimentovat. Uvědomujeme si střídání ročních období a povětrnostní změny i naši potřebu chránit se před zimou. Učíme se znát pojmy: vítr, námraza, mráz, mlha, jinovatka...), všímáme si rozdílů venkovních teplot během dne i týdne. Rozhovory – jak se postarat o ovocné stromy, jak se mění příroda na podzim.

 V měsíci listopadu se budeme věnovat tematickým okruhům „Moje tělo, moje zdraví“ a „Co umí vítr a déšť“ z tematického celku „Podzim hraje všemi barvami“.

Připomeneme si listopadové pranostiky, zvyky, obyčeje. Uvědomíme si důležité světové i mezinárodní dny významné pro přírodu i společnost. Užijeme si všechny naplánované akce podle schváleného plánu akcí.

S pověstí O Jackovi si připomeneme Halloween (Předvečer Všech svatých – původně z pohanského svátku Samhaim, což označovalo konec léta = pohanský nový rok). Následně si připomeneme takéPamátku zesnulých (Dušičky), vzpomeneme si na ty, které jsme měli rádi, ale již zemřeli. Posilujeme tak i  integritu s vlastní rodinou. Připomeneme si paralely mezi životem rostliny a člověka.

Těšíme se, že se na společný lampionový průvod, kde se určitě setkáme i s dětmi a jejich rodiči, se kterými jsme se ve školce potkávali v minulých letech a všichni společně, tak jako i v minulých letech, projdeme za svitu světýlek parkem. Na konci nás čeká ještě překvapení v podobě opékání buřtů Usmívající se

A pak už bude konec listopadu, kdy zamkneme školkovou zahradu na stříbrný klíč a budeme se těšit na čas Adventu.

Přejeme Vám všem krásný měsíc listopad. H+V+T

 Na fotografie z průběhu měsíce se můžete podívat zde: https://mskp.rajce.idnes.cz/ 

(uživatelské jméno a heslo Vám bylo sděleno na třídní schůzce, příp. ho zjistíte ve své třídě).

 

Z básniček a písniček na listopad vybíráme:

Básnička: PODZIMNÍ MĚSÍCE

 

Říjen na svůj bubínek

bumtarata bubnuje

zkontrolujte komínek!

Kominíky varuje

 

Listopad nám zacinká

na dešťovou kapičku

moje i tvá hlavička

zná podzimní písničku

 

písnička: VEVERKA                                  

Pod keříčkem u lupínku

našla jsem já holubinku

//: hop, skok, tralala,

oříšky jsem hledala ://

 

A když jsem šla trhat šišky

přišla jsem tam na oříšky

//: hop, skok, tralala

oříšky jsem trhala ://

 

Pohybová hra: NA BACILY

 

print Formát pro tisk

Kde nás najdete
  • Mateřská škola - Kaplická

  • Kaplická 841
  • 140 00  Praha 4
  •  
  • E-mail:
  •   mskaplicka@ksidlisti.cz
  • Tel:
  •   +420 241 090 270
  • Školní jídelna:
  •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS