Kategorie: Termíny akcí, Myšky

Myšky - leden 2020

Měsíc leden probíhal v naší mateřské škole ve znamení zimy, a to i přes to, že se zimnímu období příliš nepodobal. Čekal nás tematický celek: „Vládne paní Zima“, který obsahoval 4 podtémata:

1)      Co jsme našli pod stromečkem

-          s dětmi jsme zavzpomínali na vánoční čas. Některé děti nám přinesly ukázat své dárky, které dostaly pod stromeček a některé nám je nakreslily. Také jsme si zopakovali tradici Tří králů, vystavěli jsme si Betlém z dřevěných kostek, zazpívali si a vypracovali pracovní list k tomuto tématu.

2)      Zvířata v zimě

-          povídali jsme si o tom, která zvířátka můžeme v zimě vidět v lese, na poli, na louce naší zahradě a v jejím okolí. Také jsme probírali, čím se v tomto období živí a kde hledají potravu. A také jak můžeme zvířátkům pomoct přečkat zimu. Naučili jsme se také rozpoznávat některé stopy zvířat. K tomu nám posloužili různé encyklopedie, obrázkový materiál, magnetické kartičky, pracovní listy. Naučili jsme se novou písničku „Kdo to ťuká na okénko?“, vytvořili a vystavili zimní obrázky se zvířátky a s paní Zimou do šatny. Ondrovi a Tadeáškovi moc děkujeme za přinesené krmení pro ptáčky Usmívající se.

3)      Zimní hry a sporty

-          toto téma je dětem velmi blízké. Děti se zaujetím vyprávěly, jaké znají zimní sporty, a které sporty samy ovládají nebo s nimi začínají, a kde s rodiči ve volném čase sportují. Některé druhy sportů jsme předváděli pantomimicky a hodně se u toho nasmáli. Také děti se zaujetím poslouchaly o zimním triatlonu. Vyrobili jsme si papírové koule, zahráli si koulovanou a při té příležitosti procvičili hod horním obloukem na daný cíl. Povídali si také jak je důležité se při těchto sportech chránit, abychom předešli zbytečným úrazům. K tomuto tématu nám posloužily kartičky se zimní tématikou. S nadšením jsme si vyrobili papírové iglú, tučňáka a vymodelovali sněhuláky.

4)      Z pohádky do pohádky

-           u dětí velmi oblíbené téma prohlíželi jsme si a četli nejoblíbenější pohádkové postavy, hledali dvojice z večerníčků. Některé děti nezapomněly a přinesly do školky svou oblíbenou pohádku. Také si zahráli pohádku „O veliké řepě“. Při výtvarné a pracovní výchově si děti udělaly postavičku Večerníčka a pohádkový hrad s princeznou, drakem či králem a naučily se básničku ,,Večerníček“.

V průběhu měsíce čekala předškoláky dvakrát přípravka v ZŠ. Také k nám zavítalo divadlo s představením „Evelínko nauč se zdravit“ tím jsme si zopakovali základy slušného chování a těšili se na druhý Pankrácký ples v MŠ, který jsme si náramně užili. Děti tančily na klasickou hudbu, písničky z pohádek, a také si zasoutěžily. Všechny děti přišly krásně společensky oblečené, a tím moc děkujeme rodičům za jejich spolupráci. Leden jsme ukončili pololetními prázdninami.

K plnění úkolů a cílů z ŠVP jsme využívali námětové, didaktické, sluchové hry. O všech tématech jsme nejen hovořili, ale také jsme je kreslili, modelovali, malovali, hráli a vyplňovali pracovní listy.

Vzhledem ke zvýšenému výskytu virových onemocnění jsme se zaměřili na zdokonalování smrkání zejména mladších dětí a dodržování hygienických návyků. Prosíme rodiče o ohleduplnost vůči ostatním (dětem, dospělým) a řádné doléčení nemocných dětí v domácím prostředí.

Na druhé pololetí prosíme o papírové kapesníky (balíčkové, krabicové a vlhčené) a lepidlo Kores střední velikosti. Vzhledem k velké spotřebě papíru v MŠ, bychom také rádi poprosili rodiče, zda nemají možnost poskytnout dětem na kreslení papíry z jedné strany popsané nebo papíry do kopírky. Za veškeré materiály předem moc děkujeme.

Na fotky z ledna se můžete podívat zde: https://mskp.rajce.idnes.cz/ (uživatelské jméno a heslo Vám bylo sděleno na třídní schůzce, příp. ho zjistíte ve své třídě).

A teď již co nás čeká v únoru:

Budeme se zabývat dalším tematickým celkem: „Objevujeme svět kolem nás“.

Přiblížíme si s dětmi každodenní návyky, seznámíme se základními pojmy: ráno, poledne, večer a vysvětlíme si k čemu slouží kalendář a hodiny.

Zaměříme se na zájmy (koníčky), na povolání našich rodičů a s čím jim doma pomáháme.

Seznámíme se základními poznatky o sluneční soustavě, vesmíru, Slunci, Měsíci a planetě Zemi. Budeme si povídat, jak naši planetu Zemi chránit a co pro to může každý z nás udělat. Veškeré povídání bude proloženo názornými ukázkami na glóbu, na mapách a v atlasech. Děti se také mohou těšit na návštěvu mobilního planetária, které k nám přijede 26. února.

4. února a 25. února proběhne v ZŠ další přípravka pro předškoláky.

11. února se děti mohou těšit na maškarní hrátky (karneval). Děti mohou přijít v libovolných karnevalových kostýmech, ve kterých budou soutěžit, tančit a bavit se. Také bychom chtěli poprosit rodiče, aby pro tuto akci připravili dětem malé občerstvení J

V období od 17. února do 21. února bude ve školce omezený prázdninový provoz, který bude pro předem přihlášené děti probíhat ve třídě Krtků.

 

Pranostika:

„Únor bílý, pole sílíˮ.

 

Písnička: Kalamajka

1.Kalamajka, mik, mik, mik,

oženil se kominík,

vzal si ženu Elišku

v roztrhaném kožíšku.

 

2.Kalamajka, mik, mik, mik,

oženil se kominík,

svatba byla veliká,

tři dny hrála muzika.

 

3.Kalmajka - dobrá věc,

když je zima šup na pec,

když je teplo šup dolů,

kalamajku tancuju.

 

Básnička: Povolání

Každý má své povolání,

práci - čili zaměstnání.

Jeden třeba dobře vaří,

jinému se v hudbě daří,

další dobře sportuje,

jiný moři holduje.

Jeden učí malé děti,

jiný zase mete smetí.

Někdo třeba lidi léčí,

další umí spoustu řečí.

 

Sluchová hra: Hledej budík 

 

Pohybová hra:  Král sedí (spí) na trůnu

Uprostřed kruhu stojících dětí sedí na židličce Král a má na hlavě papírovou korunu. Během říkanky: „Král sedí na trůnu, na hlavě má korunu. Kdo korunu z hlavy sejme, na královský trůn si sedneˮ. Děti chodí dokola kolem krále a jedno z dítek, na které ukáže p. uč., sebere králi korunu. Král musí co nejrychleji dostihnout toho, kdo mu korunu z hlavy sebral a zároveň ten, co mu jí sebral, musí co nejrychleji dosednout na trůn- a stává se králem.

 

 

                                                                        S přáním hezkých dnů paní učitelky Mirka a Jana Usmívající se

                               

 

 

 

print Formát pro tisk

Kde nás najdete
  • Mateřská škola - Kaplická

  • Kaplická 841
  • 140 00  Praha 4
  •  
  • E-mail:
  •   mskaplicka@ksidlisti.cz
  • Tel:
  •   +420 241 090 270
  • Školní jídelna:
  •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS