Kategorie: Termíny akcí, Myšky

Myšky - listopad/prosinec 2021

Máme za sebou nabitý měsíc listopad. V něm jsme pokračovali v integrovaném bloku „Podzim hraje všemi barvami“ a postupně jsme probrali témata „Podzim je velký malíř“, „Co umí vítr a déšť“ a „Moje tělo, moje zdraví“.  Především jsme si při každodenním pobytu venku užívali měnící se podzimní přírodu. Na zahradě jsme si hráli s přírodninami, uklízeli listí i popadané ořechy po velmi silném větru, listí všech možných barev i tvarů jsme si také nasbírali do školky na podzimní tvoření. Zároveň některé děti přinesli na tvoření přírodniny, které nasbíraly s rodiči, sešlo se nám tak spoustu kaštanů, šišek, sušených šípků, krásně barevných listů apod. za což dodatečně ještě jednou děkujeme.  Nezapomněli jsme sportovat venku i ve třídě, hráli jsme několik nových pohybových her, např. „Honzo vstávej“, Lepidlo“, „Dračí ocásky“, „Bacil a vitamin“ apod. Také jsme si při rozcvičce masírovali prsty u nohou a trénovali plosku nohy ať už s pomocí kaštánků, nebo masážních míčků „ježečků“. Zkoušeli jsme cvičit rozcvičku pro děti od 3 let podle videa z youtube, na pomoc jsme si ke cvičení vzali plyšáky. Musíme děti moc pochválit, jak jim to moc hezky šlo, video je zaujalo, všichni se hezky zapojili (můžete si prohlédnout ve fotogalerii). Během listopadu jsme oslavili také několikery narozeniny i svátek, naučili se nové básničky a písničku, hráli jsme si, tvořili, počítali, modelovali, malovali, stříhali, lepili a spoustu dalšího. Některé výtvory jste viděli, nebo stále ještě můžete vidět v šatně. V rámci Artefiletiky, což je hravé, nejen výtvarné zážitkové tvoření, jehož cílem je prožitek, jsme si ve třídě vytvořili z donesených přírodnin krásného draka – můžete ho vidět na fotkách ve fotogalerii. Děti také hodně zaujalo téma posledního listopadového týdne „Moje tělo, moje zdraví“ a to především model těla s vyndavacími orgány. Procvičili jsme si tak názvy základních orgánů, zároveň jsme si o fungování těla pověděli, prohlédli jsme si encyklopedie, zkusili jsme si poskládat dřevěnou skládačku a vytvořili jsme si krásný 3D obraz s kapesníčky, přemýšleli jsme, co dělat proto, abychom byli zdraví. Současně jsme zkoušeli nakreslit svůj obličej a obkreslit svoje vlastní ruce a někteří je dokázali i vystřihnout. Při této příležitosti bychom rády poprosily rodiče především starších dětí, kterým už se blíží 5. narozeniny, zkuste doma trénovat stříhání dětskými nůžkami s kulatou špičkou (pozor, je důležité pořídit pravákům nůžky pro praváky a levákům nůžky pro leváky – mají obrácené ostří). Stačí, když pro začátek budou rozstříhávat např. staré časopisy, nebo se snažit stříhat rovně pomocí nakreslené rovné linky. Některé starší děti vůbec nedokáží nůžky ani správně uchopit, natož něco alespoň rovně ustřihnout. Děkujeme za spolupráci.

Fotografie za listopad najdete ve fotogalerii zde:   https://mskp.rajce.idnes.cz/

A co nás čeká v prosinci? Určitě nejen děti se nemůžou dočkat, až TO přijde Usmívající se.  „TO“ rovná se Mikuláš s andělem a možná i čert, kteří nás přijdou navštívit v pondělí 6. prosince (z epidemiologických důvodů se s nimi potkáme dopoledne na zahradě). „TO“ podruhé, se rovná samozřejmě také Ježíšek, kterého se děti dočkají ve středu 15. prosince, v rámci dopolední nadílky na třídách. Společně oslavíme Vánoce, rozbalíme dárečky (za které děkujeme všem, kteří přispěli do Klubu rodičů), zazpíváme koledy a pokud budete tak hodní a nabalíte dětem trochu vánočních dobrot, tak si společně i trochu zamlsáme. V prosinci za námi dorazí do školky i divadélko s vánoční pohádkou, a to v pátek 17. prosince. Podrobnější informace najdete v plánu akcí na prosinec. Jinak samozřejmě ani v posledním měsíci tohoto roku nebudeme zahálet a probereme si nový integrovaný blok „Těšíme se na Vánoce“ a jeho témata „Čert a Mikuláš“, „Advent a vánoční zvyky“ a „Co najdeme pod stromečkem“. Což znamená, že si svátečně vyzdobíme školku, naučíme se novou básničku pro Mikuláše, vyrobíme nějaký dáreček rodičům, napíšeme přání Ježíškovi a při tom všem si nezapomeneme cvičit, hrát, zpívat, recitovat, tvořit a hlaaaaavně se budeme těšit Usmívající se!

Vážení rodiče, všem Vám přejeme krásné, klidné Vánoce, hlavně pevné zdraví Vám i Vašim dětem, užijte si s dětmi vánoční svátky plné radosti, pohody a nadšení, děkujeme za spolupráci v roce 2021 a těšíme se na všechny v novém roce 2022.

Vaše paní učitelky Jana a Mirka

 

Básničky, písničky a pohybové hry na prosinec:

Smyslová hra: Kam se schoval zvoneček

Pohybová hra: Čertí honička 

 

Rozpočítadlo:

Leze z pekla, leze čert, a to není žádný žert.

Po světě se rozhlíží a zlobidla vyhlíží. 

 

Básnička pro Mikuláše a čerta:

Bumtarata na vrata,

už jsou tady čerťata.

Jeden, druhý, ani muk,

já jsem holka, ty jsi kluk.

Já jsem kluk a ty jsi holka,

dohromady čertí školka.

  

Vánoční koleda: Stojí vrba košatá

Stojí vrba košatá, hej, hej, koleda,

na ní koza rohatá, hej, hej, koleda.

 

Přišel za ní kmotr vlk, hej, hej, koleda,

natahoval nani krk, hej, hej, koleda.

 

Paní kmotra pojď dolů, hej, hej, koleda,

a já dolů nepůjdu, hej, hej, koleda.

 

Ty máš velký zubiska, hej, hej, koleda,

natáh´ bys mi kůžiska, hej, hej, koleda.

 

 

 

print Formát pro tisk

Kde nás najdete
  • Mateřská škola - Kaplická

  • Kaplická 841
  • 140 00  Praha 4
  •  
  • E-mail:
  •   mskaplicka@ksidlisti.cz
  • Tel:
  •   +420 241 090 270
  • Školní jídelna:
  •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS