Kategorie: Termíny akcí, Myšky

Myšky - prosinec 2021/leden 2022

Vánoční čas u Myšek začal příchodem Adventu. Při poslechu koled jsme si společně ozdobili vánoční stromeček v naší třídě. Každé pondělí si zapálili jednu svíčku na věnci (poučili se o bezpečném chování při zapálené svíčce) učili se, jak se jmenují adventní neděle a ze všeho nejvíc se těšili na čtvrtou neděli (ve školce pondělí), kdy si zapálíme poslední svíčku a tou se přiblížíme k tolik očekávané vánoční nadílce. Přivítali jsme do naší třídy novou holčičku. Společně s dětmi jsme si vyzdobili třídu i šatnu svými vánočními výtvory a vrhli se na čtení adventních příběhů. V pondělí 6.12. nás na školní zahradě překvapil Mikuláš s celou svou družinou. Každá třída měla pro něho připravenou básničku nebo písničku a on nám nadělil něco dobrého na zub (děkujeme Klubu rodičů za krásné perníkové Mikuláše). A jelikož děti v Myškách nezlobí, a nebo úplně malinko, tak i letos čerti odešli s nepořízenou Usmívající se. Po odchodu Mikuláše nás potěšila sněhová nadílka, která se chvíli udržela na naší školkové zahradě. Děti se koulovaly, dělaly stopy a anděly ve sněhu, a dokonce se jim podařilo postavit i pár menších sněhuláků.  I když sníh vydržel jen chvíli, užili jsme si ho do sytosti. V pátek 17. prosince k nám zavítalo divadlo s vánoční pohádkou, která se dětem moc líbila. Děti se seznámily s vánočními zvyky, s příběhem narození Ježíška. Zahráli jsme si smyslovou hru: „Kde je zvoneček?“, pohybovou hru: „Na čertí ocásky“, zacvičili s básničkou: „Vánoční stromeček“, vyrobili dáreček z rychletvrdnoucí hmoty na stromek, naučili rozpočítadlo a básničku pro čerty a samozřejmě nechybělo společné zpívání nejznámějších koled. Po sněhové nadílce nás postihla nepříjemná situace pro nás všechny v podobě karantény a kvůli ní jsme si vánoční nadílku přesunuli do posledního týdne před prázdninami. O to víc jsme se na ni těšili a náramně si ji užili. Celý den se mlsalo cukroví, co si děti přinesly z domova (moc děkujeme rodičům za přinesené dobrůtky), dále jsme rozkrajovali jablíčka a těšili se z hvězdiček, pouštěli skořápky po vodě, louskali oříšky, zapalovali prskavky, a hlavně těšili se na nadílku, která nás čekala pod stromečkem. Děti z ní měly velikou radost. Dostali jsme spoustu krásných hraček na školní zahradu (auta, lopatky, kyblíky, hrábě, zmrzlinové a cukrářské sety, skládačky, pokladnu, obchůdek…). Zkrátka třída Myšek byla nejspíš hodná celý rok Usmívající se.

Velké dík těm rodičům, kteří i letos v této nelehké době přispěli na charitativní sbírku „Děti dětem“ konané začátkem prosince tradičně i v naší školce.

Fotografie za prosinec najdete ve fotogalerii zde: https://mskp.rajce.idnes.cz/

 

A co nás čeká v lednu?

Budeme si povídat, jak jsme prožili Vánoce, s jakými vánočními zvyky jsme se seznámili, jaká byla doma vánoční atmosféra, co jsme dostali od Ježíška. Děti si mohou přinést do školky hračku, která jim udělala pod stromečkem největší radost. Toto tolik oblíbené vánoční období ukončíme tradicí „Tří králů“, zamyslíme se nad významem koledování, naučíme se básničku a v závěru týdne odstrojíme vánoční stromeček. Od druhého lednového týdne nás čeká další tematický blok: „Vládne paní Zima“ budou sem patřit - zvířata v zimě tzn. co se děje v přírodě v zimě, jak můžeme pomoci zvířátkům v tomto období a dalším tématem budou - zimní sporty a aktivity na sněhu, které známe. V každé části tohoto bloku jsou jako vždy připravené výtvarné, pohybové, hudební, dramatické, předmatematické a poznávací činnosti.

Také nás čeká třetí Pankrácký ples, pokud to situace dovolí a divadelní představení, „Pohádka z kuchařské čepice“. Podrobnosti dáme včas na dveře do šatny.

 

Na tři krále (básnička)

Na tři krále za vesnicí,

bloudí sněhem koledníci.

Šlapy – šlapy, šlápoty,

Pletou se jim do noty.

Ťuky – ťuky už tu jsou,

štěstí zdraví vinšujou.

 

Zima (básnička)

Zima zase čaruje,

studeně se usmívá.

Mráz po okně maluje,

když se nikdo nedívá

 

První sníh (písnička)

Potkal mrazík metelici,

do tance se dali.

Náruč peří nad vesnicí přitom rozsypali.

Náruč peří nad vesnicí přitom rozsypali.

 

Padá peří po peříčku,

až jich závěj leží.

Jeník volá na Aničku:

„Zima je tu, sněží!“

 Jeník volá na Aničku:

„Zima je tu, sněží!“

  

Rampouchy (pohybová hra)

Děti se pohybují volně po prostoru (vločky), při cinkání rolniček se musí zastavit a zmrznout, pokračují až přestanou hrát rolničky.

 

Do roku 2022 přejeme všem dětem i rodičům jen to nejlepší!

Vaše paní učitelky Mirka a Jana z Myšek

 

 

 

 

 

 

 

 

 

print Formát pro tisk

Kde nás najdete
  • Mateřská škola - Kaplická

  • Kaplická 841
  • 140 00  Praha 4
  •  
  • E-mail:
  •   mskaplicka@ksidlisti.cz
  • Tel:
  •   +420 241 090 270
  • Školní jídelna:
  •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS