Kategorie: Termíny akcí, Myšky

Myšky - říjen 2020

V průběhu října jsme se věnovali tematickému celku „Podzim hraje všemi barvami“ a podtématům „Na zahradě, na poli, v lese“ a „Podzim je veliký malíř.  Pověděli jsme si, jaké známe podzimní ovoce, jaká zelenina na podzim dozrává a jaké přírodniny můžeme nasbírat. Přemýšleli jsme, jaké jsou typické znaky podzimu a trénovali jsme, jaký máme den, měsíc a roční období. Snažili jsme se zapamatovat, že měsíc říjen se jmenuje podle „říje“. Vysvětlili jsme si, co říje znamená a pustili jsme si videa jeleního „troubení“ a jeleních soubojů. Také jsme se naučili, že samička od jelena není srnka, ale laň a mládě jelena, které se narodí po úspěšné jelení říji se jmenuje koloušek (zkuste se zeptat starších dětí, zda si názvy pamatují Usmívající se). Děti nosily přírodniny a určitě budeme rády, když ještě něco nasbíráte (vylisované listy, kaštany, žaludy, šišky, šípky atd.), určitě je využijeme i během listopadu. Hráli jsme také tematické pohybové podzimní hry, např. Ježek spí, Na kompot, Čáp ztratil čepičku, Na sochy apod.. Také jsme hráli na pravdu a lež, cvičili jako čápi, vrabčáci nebo medvědi, trénovali jsme plosku nohy na masážním chodníku, stavěli železnice a města a hráli jsme si ve školce i na zahradě.

Vyzdobili jsme si okna šatny krásnými jablíčky a hruškami, které děti vytvořily technikou „tupování houbičkou“. Při této technice děti trénují špetkový úchop (malé děti stále opravujeme při držení tužky, trénujte prosíme i doma), jemnou motoriku a zároveň zkouší kombinovat a míchat barvy. Děti si zkusily i práci s mastnými křídami a vyzdobily šatnu krásnými obrázky hroznů. Vymalovali jsme i jablíčka s červíkem a další obrázky různými technikami a na konci října, těsně před halloweenem jsme si trochu strašidelně vyzdobili šatnu duchy a krásně barevnými dýněmi. Při tvoření dýní si děti opět zkoušely míchání barev a zjistily, že když smíchají červenou se žlutou, vyjde jim krásně jasně oranžová „dýňová“ barva Usmívající se Nezapomněli jsme také na modelínu a když už se děti krásně naučily básničku o červíkovi, tak si červíka na jablíčku i vymodelovaly. Moc se jim to povedlo a rády si modelovaly ještě dál podle vlastní fantazie.  

V říjnu jsme se naučili rozpočítadlo o jablíčku, onu básničku o červíčkovi a stále trénujeme písničku V zahradě na hrušce.

Poslední pátek před prázdninami jsme si ještě povídali o bacilech, i o tom jednom, o kterém slyšíme stále kolem sebe, zahráli jsme si honičku na bacila, přečetli jsme si pohádku a vysvětlili jsme si co a proč máme dělat a dodržovat, abychom ochránili sebe i své okolí. Bacila jsme také vytvořili z modelíny a zde opět fantazie dětí neznala mezí Usmívající se.

Na fotky ze října se můžete podívat zde: https://mskp.rajce.idnes.cz/

 

V listopadu budeme pokračovat s tématem „Podzim je veliký malíř“, které postupně vystřídá téma „Co umí vítr a déšť“ a měsíc ukončíme s tématem „Moje tělo, moje zdraví“. Opět si zahrajeme podzimní pohybové hry, budeme trénovat názvy dní, aktuálního měsíce a ročního období. Venku budeme pozorovat, jak stromy ztrácí listy, vytvoříme domeček pro ježky a nějaké listy si nasbíráme i na výtvarné tvoření. Budeme si hrát s barvami i s přírodninami, budeme dělat pokusy s vodou i s větrem (dechová cvičení – rozfoukávání barev, foukání do peříček apod.). Zjistíme, jestli každý ví, kde má hlavu, nohu nebo ruku a co má na těle dvakrát, zkusíme si sestavit člověka na dřevěné skládačce, zpracujeme si i pár pracovních listů (starší děti). S chladnějším počasím nám přibývá oblečení, prosíme, trénujte s dětmi oblékání/svlékání, vč. rovnání oblečení z rubu na líc. Pokud jim ráno vše připravíte (správně narovnaná bunda a mikina, rozepnuté boty apod.), usnadníte a urychlíte nám všem oblékání před každodenním pobytem na zahradě. Děkujeme za spolupráci.

Jana a Mirka

 

Báseň: Ježek

Leze ježek, leze v lese,

náklad ani neunese.

Do listí se zahrabal,

stočil se a spal a spal.

 

Říkanka: Prsty

Všechny moje prsty

schovaly se v hrsti.

Spočítám je hned:

jedna, dva, tři, čtyři, pět!

 

Píseň: Vlaštovičko leť (malé děti pouze 1. sloka)

 1. Vlaštovičko leť, už je na tě čas.

     Listí žloutne, poletuje, po strništi vítr duje,

     Brzy bude mráz.

 

 1. Až napadne sníh, kolem našich vrat,

     bude foukat meluzína, a my sedět u komína,

     budem vzpomínat.

 

Pohybová hra: Zajíček ve své jamce

Jedno dítě sedí na bobku, kolem něj chodí děti v kruhu, drží se za ruce a zpívají:

Zajíček v své jamce sedí sám, sedí sám, ubožáčku co je ti, že nemůžeš skákati? Hbitě skoč, a vyskoč! Na slovo „vyskoč“ dítě-zajíček vyskočí na nějakého kamaráda, který ho v pozici zajíčka vystřídá.

 

print Formát pro tisk

Kde nás najdete
 • Mateřská škola - Kaplická

 • Kaplická 841
 • 140 00  Praha 4
 •  
 • E-mail:
 •   mskaplicka@ksidlisti.cz
 • Tel:
 •   +420 241 090 270
 • Školní jídelna:
 •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS