Kategorie: Termíny akcí, Myšky

Myšky - únor 2020

Během února jsme se potýkaly s velikou nemocností, v Myškách průběžně chyběla více než polovina dětí. Věříme, že během jarních prázdnin jsme se všech bacilů, způsobujících respirační i střevní potíže zbavily a jaro již přivítáme v plné síle.

V únoru jsme se zabývaly tematickým celkem: „Objevujeme svět kolem nás“. Vysvětlovaly jsme si časové pojmy, opakovaly dny v týdnu a roční období. Přemýšlely jsme se, proč se střídá den a noc a roční období, a kamarádům jsme vyprávěly o svých každodenních rituálech. Vytvořily jsme si krásné hodiny „s kukačkou“ i malované náramkové hodinky. Také jsme se zaměřily na povolání, říkaly jsme si jaké známe, vysvětlovaly jsme si pojmy, které ještě neznáme, a přemýšlely jsme, jaké náčiní je k různým profesím potřeba. Děti vzpomínaly, čemu se v zaměstnání věnují rodiče a přemýšlely, čím by se chtěly jednou stát samy. V námětových hrách si i různá povolání „opravdově“ vyzkoušely.  Vzhledem k malému počtu dětí ve třídě jsme si mohly dovolit více sportovat, a tak se děti vyřádily na „opičí“ dráze, při závodech družstev a dalších pohybových hrách. Před prázdninami se také konal karneval, na který se nám dostavilo několik princezen, akčních hrdinů, zvířátek, pohádkových bytostí a jeden skoro opravdový kosmonaut Usmívající se. Na svatého Valentýna jsme maminkám vyrobily přáníčko a zapamatovaly jsme si, že se mu říká „Valentýnka“. Po jarních prázdninách nás čekalo oblíbené vesmírné téma, se kterým se do školky dostavilo i mobilní planetárium. V planetáriu jsme si při pohádce o krtčí rodince zopakovaly informace, které jsme během celého týdne vstřebávaly z encyklopedií, knížek a samotného povídání od dětí. Na to, že máme v Myškách děti od 3 do 5ti let, mají někteří opravdu velké znalosti a je vidět, že většinu dětí toto téma zajímá. Opakovaly jsme si názvy planet, povídaly jsme si o sluneční soustavě, skládaly jsme vesmírné puzzle, stavěly rakety z různých stavebnic, vyráběly dalekohledy, hrály pohybové hry „na planety“, „na nekonečno“ nebo „na velký třesk“ a samozřejmě jsme se věnovaly také výtvarným činnostem, při kterých jsme vystřídaly několik technik. Dílka můžete jako vždy obdivovat v šatně Usmívající se.

V březnu nás čeká nový integrovaný blok „Jaro je tu, má zelená křidélka“. Zjistíme, co se děje v trávě na zahrádce i v jejím okolí, k čemu jsou hnízda a pelíšky a na konci měsíce se začneme připravovat na svátky jara – Velikonoce. Předškoláky čekají v březnu poslední dvě přípravky v ZŠ Kavčí hory. Ve středu 11. března navštíví předškoláci ze všech tříd Hasičskou stanici České televize. 18. března nás v rámci preventivního programu „Ve společné smečce“ navštíví zkušený cvičitel psů se svým psím kamarádem a děti spolu seznámí s tím, jak se k pejskům správně chovat a „číst“ jejich chování. Ke konci března velkým stříbrným klíčem odemkneme zahradu a začneme opět využívat všechny zahradní prvky, pískoviště a koloběžky staré původní, ale také krásné nové, které nám spolu s odrážedly zakoupil klub rodičů. Děkujeme všem rodičům, kteří na nákup přispěli. 27. 3. dopoledne se uskuteční pro starší děti dílny „Není město jako město“, při kterých si děti zkusí i každý svoje město postavit. Na konci března se již začneme připravovat na Velikonoce a hned na začátku dalšího měsíce – ve středu 1. dubna se budou ve školce v odpoledních hodinách konat velikonoční dílničky pro děti s rodiči. Tento termín jsme naplánovali již v září, bohužel později MČ Praha 4 na stejný termín vyhlásila zápisy do ZŠ (konají se 1. a 2. dubna). Ale věříme, že naši předškoláci úspěšně zvládnou zápis, a ještě se zastaví ve školce a za asistence rodičů si vyrobí nějakou pěknou velikonoční dekoraci Usmívající se.

Děkujeme rodičům, kteří donesli dětem papíry na malování a pokud máte možnost, můžete klidně nosit dále, děti hodně kreslí, nebo si hrají na školu (a snaží se psát čísla a písmena) a tak máme velkou spotřebu papírů (mohou být i z jedné strany potištěné).

Na fotky z února se můžete podívat zde: https://mskp.rajce.idnes.cz/ (uživatelské jméno a heslo Vám bylo sděleno na třídní schůzce, příp. ho zjistíte ve své třídě).

Dětem i rodičům přejeme krásné jaro!

Paní učitelky Mirka a Jana

 

Pranostika:

Březen – za kamna vlezem

 

Písnička: Volám tě sluníčko

Volám tě sluníčko,

vyjdi aspoň maličko,

vyjdi z mraků ven,

zahřej chladnou zem.

 

Volám tě nahoru,

vyhoupni se nad horu,

na svůj modrý trůn,

zahřej les i tůň.

 

Básnička: Březen

Když se březen vydaří,

je to krásné předjaří.

Když se projdeš trochu venku,

hned narazíš na sněženku.

 

Ptáci si už zpívají,

příchod jara vítají.

Už aby tu jaro bylo,

Sluníčko nás potěšilo!

 

Pohybová hra: Slepice v kurníku

- hra na rozvoj postřehu, obratnosti a spolupráce

Slepice (2-3 děti) sedí na vajíčkách (molitanové balonky) ve vymezeném prostoru a kuny (ostatní děti) se snaží slepici co nejvíce vajíček ukrást (odnést balonky do koše). Vzájemně se nesmí dotknout. Děti se v rolích se prostřídají.  

 

 

print Formát pro tisk

Kde nás najdete
  • Mateřská škola - Kaplická

  • Kaplická 841
  • 140 00  Praha 4
  •  
  • E-mail:
  •   mskaplicka@ksidlisti.cz
  • Tel:
  •   +420 241 090 270
  • Školní jídelna:
  •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS