Kategorie: Termíny akcí, Myšky

Myšky - září 2021

Vážení rodiče, milé děti,

vítáme Vás v novém školním roce 2021/2022. Po prázdninách se lehce proměnilo složení třídy Myšek. Starší děti se přesunuly mezi předškoláky do Krtečků a Ježků a v Myškách tak zůstaly děti 3-4 leté, některé z nich v průběhu nastávajícího školního roku oslaví již 5. narozeniny. K nim přibude deset nových dětí; část z nich nastoupila již na začátku září, zbytek dětí nastoupí v průběhu podzimu. První měsíc jsme se tak věnovali především seznamování a postupné adaptaci nových dětí. Starší děti mají z minulého roku adaptaci již dobře zvládnutou. Nové děti se v adaptačním období budou postupně seznamovat s prostředím mateřské školy, navazovat vztahy s učitelkami a dětmi, seznamovat se s režimem a pravidly, která jsme si společně vytvořili. Naším cílem je snaha vytvořit pohodové prostředí pro navození pocitu bezpečí a důvěry.

Během září jsme se věnovali integrovanému bloku „Léto končí, jsme spolu ve školce“ a podtématům „Školka nás volá, Naše prázdninové cesty a Já a moji kamarádi“. Povídali jsme si o prázdninových zážitcích, učíme se poslouchat kamarády a promluvit, až na nás přijde řada. Snažíme se odpovídat celou větou. Zopakovali jsme si pravidla třídy a snažíme se je následně dodržovat, uklízíme hračky na své místo, dodržujeme pořádek v šatně, ve třídě i při stolování, odnášíme po sobě špinavé nádobí a ti nejodvážnější si již dokáží sami nalít pití do skleničky a plnou skleničku následně odnést na své místo ke stolečku. Trénujeme svou trpělivost a čekáme, až na nás přijde řada například při čekání ve „frontě“ na oběd. Každý den, při přechodu ze šatny na zahradu trénujeme chůzi ve dvojicích, což nám loni činilo velké problémy a letos jsme se zatím velkého zlepšení nedočkali. Dojít v klidu ve dvojicích v zástupu ze třídy na zadní část zahrady je pro nás zatím téměř nadlidský úkol. Děti nedokáží udržet pořadí a jít v klidu za sebou, neustále se předbíhají, strkají a bojují o první místo. Je to dáno velkou soutěživostí mezi chlapci, těch máme totiž letos ve třídě rovnou devatenáct.

Konec září byl v Myškách poznamenán velkou nemocností. Prosíme rodiče, opravdu nechávejte dětí doma až úplného uzdravení a nevracejte je do školky kašlající, smrkající a zahleněné, buďte ohleduplní k ostatním rodičům, kteří vodí do školky úplně zdravé děti, ale i k personálu. S dětmi samozřejmě každý den opakujeme dodržování základních hygienických návyků, např. s oblíbenou básničkou „To jsou prsty, to jsou dlaně, mýdlo s vodou patří na ně…“; a prosíme Vás o pomoc při posilování hygienických návyků i mimo prostředí MŠ.  

Fotografie ze září najdete ve fotogalerii zde: https://mskp.rajce.idnes.cz/

Pozor, pro letošní školní rok platí při prohlížení alb nové heslo. Přihlašovací údaje jste obdrželi na třídní schůzce, nebo si o ně řekněte na své třídě. 

Prosíme, sledujte nástěnky a stránky školky (zejména záložku „Termíny akcí“), kde se mohou některé informace a akce aktualizovat.

Prosíme všechny rodiče (kteří tak ještě neučinili) o zaslání Vaší kontaktní e-mailové adresy na m.marsickova@ksidlisti.cz

 

Co nás čeká v říjnu? Máme tady podzim, a tak se budeme věnovat dalšímu integrovanému bloku "Podzim hraje všemi barvami" a jeho podtématu "Na zahradě, na poli, v lese". Budeme společně pozorovat změny v přírodě, její barevnost. Budeme si upevňovat poznatky o podzimu, vysvětlíme si střídání ročních období. Budeme poznávat a možná i ochutnávat typické podzimní ovoce a zeleninu. Uplatníme vlastní tvořivost při výtvarném tvoření, nebo hrách s přírodninami. Nadále se budeme seznamovat s novými kamarády pomocí prožitkového učení a smyslových her (např. Vedle sedí…, Kdo si přisedl…, Na listonoše…., Ztratil se nám kamarád, každý ho tady měl rád…. apod.). Budeme trénovat rozvoj komunikativních dovedností a kultivovaného projevu a rozvíjet prosociální chování ve vztahu k druhému. Zahrajeme si také pohybové hry a dokud počasí dovolí, budeme se snažit trávit co nejvíce času venku. Prosíme, připravujte každý den dětem venkovní oblečení na horní poličku nad kapsář (např. šusťáky, mikina, čepice); ostatní náhradní oblečení nechte dětem v kapsáři a zkontrolujte, že ho tam mají dostatek (někdo je schopen spotřebovat za dopoledne třeba 3 trička nebo několikery slipy…). Oblečení přibývá, a tak trénujte s dětmi samoobsluhu. Děkujeme za spolupráci.

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ:

Provoz ve třídě Myšek je zpravidla od 6:30 hodin, v pondělí a úterý do 16 hodin, v ostatních dnech do 17 hod. Od 16 hodin dochází dle aktuální situace ke slučování tříd. V čase 6:30 - 7:30 je třída Myšek určena pro scházení všech dětí. 

Vážení rodiče, počítejte prosím s tím, že z provozních důvodů se budou děti z celé mateřské školy během prvního pololetí častěji slučovat na odpolední program do ostatních tříd. Informace o organizaci provozu naleznete vždy na dveřích v šatně. Děkujeme za pochopení.

 

Básničky, písničky a hry na říjen:

Básnička s pohybem: Ježek

Já jsem ježek maliný

mám na sobě bodlinky

i když malé nožky mám

rychle s nimi utíkám

A pak, až se unavím

do listí se posadím 

 

Písnička: Běží liška

Běží liška k táboru,
nese pytel zázvoru.
Ježek za ní pospíchá,
že jí pytel rozpíchá.

Běž zajíčku, běž za ní,
pober jí to koření.
Liška se mu schovala,
ještě se mu vysmála.

 

Pohybová hra: honička

Běží myška po strništi,

Pět myšátek za ní piští.

Myško, myško maličká,

Uteč, číhá kočička!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

print Formát pro tisk

Kde nás najdete
  • Mateřská škola - Kaplická

  • Kaplická 841
  • 140 00  Praha 4
  •  
  • E-mail:
  •   mskaplicka@ksidlisti.cz
  • Tel:
  •   +420 241 090 270
  • Školní jídelna:
  •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS