Kategorie: Termíny akcí, Zajíci

Zajíci - květen/červen 2022

V měsíci květnu jsme se věnovali tematickému celku „Vím, kam patřím“. V první části jsme si povídali o rodině, zjišťovali, jak se jmenuje naše maminka a tatínek, jak sourozenci, babičky a dědové. Také jsme řešili příbuzenské vztahy, kdo je bratr, sestra, kdo bratranec či sestřenice. Kdo je v rodině nejmladší, kdo dospělý a kdo nejstarší. Ke svátku všech maminek (druhá květnová neděle) jsme té své vyrobili náramek. Navlékání nebylo jednoduché, ale nakonec jsme to dokázali všichni. A pokusili jsme se naučit básničku pro maminku „K čemu jsou holky“.

V druhé části tématu jsme si povídali o svém domě, o místě kde bydlíme, své adrese. Opět jsme pojmenovali všechny, kdo s námi mají stejné doma. Popsali jednotlivé místnosti bytu a povídali o tom, co v jednotlivých místnostech děláme. Popsali jsme podle obrázků, jak takový dům vypadá, kde má stěny, okna, balkony, střechu. Také jsme jej při výtvarné činnosti nakreslili voskovým pastelem a pomocí štětce a vodové barvy i vymalovali. Spočítali okna, cihly i komíny, které jsme na obrázcích viděli. Pojmenovali i druhy domů v Praze: rodinný dům, panelák, věžák, rozhledna, chata…

Při práci s interaktivní tabulí jsme hledali rozdíly mezi vesnicí a městem. Město se silnicemi a tunely jsme se pak pokusili vybudovat v pískovišti.

V poslední třetí části jsme si povídali o Praze. Prohlídli si známé stavby v našem okolí ČT, Park na Pankráci, Arkády, Vyšehrad, Petřín, Pražský hrad, Karlův most, Národní divadlo, Staroměstský orloj…Přečetli si pověst „O praotci Čechovi“ z knížky „Staré pověsti české“ od A. Jiráska a to samé upravené a převyprávěné (rozdíl v podání a použití slovních obratů). Na interaktivní tabuli jsme shlédli ukázky i jiných pověstí, z této knížky, prohlédli jsme si ilustrace a odpovídali na dané otázky (co jsme si zapamatovali).

Nezapomněli jsme ani na dopravu, která je v Praze opravdu dost problematická. Připomněli jsme si základní pravidla pro chodce a zahráli si hru - „Červená –Zelená“. Ukázali si několik dopravních značek a auta se pokusili i namalovat, jak se dařilo, jste si mohli prohlédnout na nástěnce.

Pokusili jsme se namalovat i naši státní vlajku a ukázali státní symboly a povídali si o naší zemi – České republice. Máme krásnou zemi, máme lesy, louky, potoky, řeky, rybníky, jezera. Vysoké hory i hluboká údolí, rozmanitou živou i neživou přírodu, to vše jsme si prohlédli na interaktivní tabuli a většina, známe určitě z procházek, výletů a dovolených s našimi nejbližšími.

Účastnili jsme se i několika akcí pořádaných pro celou MŠ

-        Preventivní program Policie ČR

-        Divadlo „Námořnická pohádka“

-        Fotografování na zahradě MŠ

-        Pohádka „O zeleném panáčkovi, a neb jak se dostal na semafor“

Foto najdete: https://mskp.rajce.idnes.cz/

V červnu nás čeká tematický celek „Léto je tu, hurá na prázdniny“. V první části „Co vidí slunce z oblohy“ se budeme zabývat přírodou, dlouhým pobytem venku a pozorování svého okolí. Budeme rozvíjet prostorovou orientaci při budování v pískovišti a při hře s přírodninou. Postavíme domečky pro broučky v lesíčku a budeme posilovat svoji tělesnou zdatnost při pohybu na zahradě MŠ (přelézání, podlézání, chůze v nezpevněném terénu, po úzkém profilu…). Při teplém počasí se budeme otužovat sluncem, vzduchem i vodou v našem mlhovišti. Budeme dodržovat pitný režim. Sledujte aktuálně počasí (při vyšších teplotách můžete dětem dát do poličky plavky, osušku a pokrývku hlavy).

Společně s poníky oslavíme MDD při „Indiánském dnu“ – 1. června (děti můžou přijít převléknuty za indiány).

A potom nás čeká poslední část „Jedeme na prázdniny“, ve které se zaměříme na poznávání všeho, z čeho máme radost, ale také na nebezpečí, která nás mohou ohrozit při pobytu na dovolené, u prarodičů, v lese, u vody aj. Též zmíníme při cestování různorodost přírody, lidí a kultury v jiných zemích (práce s mapou).

Přesto, že máme školku otevřenou v červenci pro přihlášené děti, chceme Vám všem popřát krásné sluneční, pohodové, zážitkové, společné prázdninky, plné výletů, akcí a dovolených. Užívejte, zapomeňte aspoň na chvíli na starosti všedních dní a těšte se z přítomnosti Vašich ratolestí! Budeme se na Vás těšit v novém školním roce.

Vaše Zaječice – Jana a Eva

 

 PH – SEM-TAM-SEM

s písničkou

Teď dáme pravou ruku sem

a pravou ruku tam

sem, tam, sem

a pak s ní zatřesem.

 

Zpívej houky kouky pěkně dokola

každý z nás zavolá Hej.

 

Píseň – Kamínek

Kam běží potůček z úbočí,

k potoku, k potůčku, k řece,

hlas náš se přidá a roztočí,

je jako kamínek v řece………

 

Básnička: Léto

Léto je když:

Teplý vítr se honí strání,

voda nás láká ke koupání.

Louky jsou plné pestrých květů,

včely se na nich mají k světu.

 

 

 

print Formát pro tisk

Kde nás najdete
  • Mateřská škola - Kaplická

  • Kaplická 841
  • 140 00  Praha 4
  •  
  • E-mail:
  •   mskaplicka@ksidlisti.cz
  • Tel:
  •   +420 241 090 270
  • Školní jídelna:
  •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS