Kategorie: Termíny akcí, Zajíci

Zajíci - prosinec 2021/leden 2022

V prosinci jsme se u Zajíčků věnovali adventu a přípravou na Ježíška. Vánoční stromeček jsme na zahradě MŠ rozsvítili ještě 30. listopadu a ten den jsme si ozdobili i vánoční girlandu na zábradlí ochozu u naší třídy. Vyrobili a nainstalovali jsme také adventní hvězdný kalendář. Každý den si v šatně sundáme jednu hvězdičku, budeme pozorovat, jak z okna mizí a blíží se Vánoce. Její tvůrce si ji odnese domů s malou odměnou.

6. 12. přišel do MŠ (na zahradu) Mikuláš se svojí družinou. Každá třída mu zazpívala nebo řekla básničku a on nám dal košíček s perníčky ve tvaru Mikuláše. To jsme si pochutnali, mňam. Ve třídě jsme nezapomněli na adventní výzdobu stolu, oken, stromku a měli jsme také adventní věnec.

Každý týden jsme si řekli, kolik svíček máme zapálit a proč. Poslouchali jsme koledy a písně o Vánocích a jednu píseň „Mikuláš ztratil plášť“ i jednu koledu „Štědrý večer“ umíme i zazpívat. Nejlépe se nám pamatovala „Čertí básnička“. Mozkové závity jsme potrápili při zpracování pracovního listu s vánoční tématikou, měli jsme za úkol najít stejný obrázek. Někomu to šlo úplně samo, ale někteří potřebovali „malinko“ poradit.

Ve výtvarné oblasti jsme se procvičovali v malování stromku plochým štětcem. Ten jsme potom ozdobili lepením žlutých hvězd. Naši práci jste mohli vidět v šatně, děti se opravdu snažily.

Soustředěně jsme poslouchali pohádku H. CH. Andersena „Smrček“ (upravená verze) a potom se snažili ji převyprávět svými slovy. Nejvíce se nám líbila ta část, kde byl stromeček rád, že je ozdobený a všichni kolem něj se radují.

Povídali jsme si i o ostatních tradicích o „Barboře“, „Lucii“. Navštívili jsme také „jiné země“ a seznámili jsme se z jejich tradicemi a zvyky a řekli jsme si, kdo a kdy u nich roznáší dárečky (děda Mráz, Santa Claus, Noel, zvířátka…).

Převyprávěli jsme si betlémský příběh a vyzkoušeli dobrodružnou cestu, Marušky a Josífka do Betléma (postavili jsme dráhu, kde jsme překonávali řeku – chůzi po lavici, jeskyni – prolézání domečkem a tunel – plazení pod díly molitanové stavebnice).

Přivítali jsme divadlo s pohádkou „Putování za šťastnou hvězdou“ se kterým jsme si zazpívali i koledy.

Pokusili jsme se vyslovit a pak i nakreslit své přání. Většinou jsme od Ježíška chtěli nějakou hračku, dobrůtku…Na popud svých přání jsme si začali povídat i o přání „Štěstí, Zdraví, Klidu, Lásky…“, tedy toho nehmatného, ale v životě člověka moc důležitého. Většina dětí se spontánně připojila a vymýšlela, čím by rodičům, sourozencům, nejbližším, kamarádům i ostatním mohla udělat radost. Přišli jsme na spoustu věcí – uklízet si po sobě to začínalo a třeba pohlazením, pusinkou to končilo. Je vidět, že máme srdíčka na pravém místě!!!

Děkujeme Všem, kdo se zapojil do charitativní sbírky „Děti, dětem“ a pomohl Dětskému centru Thomayerovy nemocnice. Sešlo se pro ně velké množství potřebných věcí.

Také moc děkujeme za vzorky cukroví na Andělské zvonění a dárečky. Děti si program opravdu užily.

Fotografie z prosince najdete ve fotogalerii zde:  https://mskp.rajce.idnes.cz/

 

Snad nám leden přinese opravdovou zimu se spoustou sněhu. V prvním týdnu ještě zavzpomínáme na Vánoce, povíme si o zážitcích a dárcích, které jsme našli pod stromečkem.

Na chvíli se zastavíme u Tří králů, které pojmenujeme a pokusíme se první písmena jejich jmen určit a napsat.

A potom nás čeká téma „Vládne paní zima“. Zaměříme se na charakteristické znaky zimního období. Pokusíme se věnovat sněhovým hrátkám, když bude počasí přát, chystáme se chodit sáňkovat a bobovat na kopeček. Děti si mohou v takovém případě přinést do MŠ vlastní boby (podepsané a zaparkované u stojánku na koloběžky či u zábradlí našeho pavilonu dole).

Pojmenujeme i ostatní zimní sporty a pomocí demonstračních obrázků a interaktivní tabule si je ukážeme na profesionální úrovni a pantomimou si je předvedeme.

Budeme dbát na svou bezpečnost a bezpečnost ostatních při pohybu na kluzkém povrchu i na mírném svahu.

Držte nám palce, ať nám i v Praze napadne dostatek sněhu.

 

 

Pohybová hra: Rej vloček

       Zimní sporty – pantomima

 

Písnička: My tři králové

 

Básnička:

Sněhuláci

Zima, zima už je tady,

radosti je plno všady.

Postavíme sněhuláky,

bambulaté pajduláky.

 

 

 

 

 

 

 

print Formát pro tisk

Kde nás najdete
  • Mateřská škola - Kaplická

  • Kaplická 841
  • 140 00  Praha 4
  •  
  • E-mail:
  •   mskaplicka@ksidlisti.cz
  • Tel:
  •   +420 241 090 270
  • Školní jídelna:
  •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS