Kategorie: Termíny akcí, Zajíci

Zajíci - říjen 2020

Říjen druhý měsíc školního roku 2020/21 jsme věnovali tématům „Na zahradě, na poli, v lese“ a „Co umí vítr a déšť“.

Třídili jsme ovoce a zeleninu, pojmenovali je a poznávali podle tvaru (hmatem) a vůni (čichem). Zahráli si zeleninovo-ovocné pexeso a pokusili se pomocí vodových barev a plochého štětce namalovat jablko a starší děti i hrušku. Mohli jste na nástěnce vidět, jak se nám to podařilo.

Hráli jsme si i s přírodninami na zahradě MŠ, pozorovali jejich tvar barvu i tvrdost. Nezapomněli si říci, kdo má ze šišek, žaludů, kaštanů, užitek, komu slouží za potravu. Lesní zvířátka jsme poznávali pomocí hry se stavebnicí „Lesníkův domeček“. Vyrobili jsme šiškového zajíčka. Pozorovali jsme na obrázku i interaktivní tabuli stroje, které pracují na poli. Vyjmenovali rostliny, které se na poli pěstují a proč. Při prodeji a nákupu v našem školkovém obchůdku jsme je poznali i fyzicky. Zazpívali si písničku „V zahradě na hrušce“ a zahráli si na vlaštovky a čápi co odlétají na jih.

Seznámili jsme se s preventivním programem společnosti „Proxima sociale“, který byl určený pro nejstarší děti.

Pozorovali změny v přírodě kolem nás a upevňovali si třídní pravidla i hygienická opatření, důležitá pro naše zdraví.

Povídali jsme si také o větru a dešti. Ukázali si, jak vítr škodí (vichřice, tornáda), ale také jak nám pomáhá (větrné elektrárny, mlýny, plachetnice). Také si na vítr zahráli a pokusili se odfouknout různé předměty. Vítr v ústech jsme využili i při hře s nafukovacím balonkem a pokusem s barvou. Dětem se též líbilo dechové cvičení, kdy se učili správně nadechovat a vydechovat pomocí brčka a potom to vyzkoušeli do kelímku s vodou. Využili jsme listí, které sfouknul vítr ze stromečků, a dle fantazie děti sestavovali obrázky, které jsme nalepili a paní učitelka je zatavila do fólie. Výstava v šatně pro potěšení všech. Na fotky ze října se můžete podívat zde: https://mskp.rajce.idnes.cz/

 

Listopad – měsíc barevného a padajícího listí i my u zajíčků budeme věnovat barvám, ale také svému zdraví. Vyzkoušíme si míchání barev, vytváření nových odstínů, které se staršími dětmi pojmenujeme. Zahrajeme si výtvarnou hru s provázkem a popíšeme slovy obrázek, který vznikne. Pokusíme se přeložit papír přesně na polovinu, předškoláci se zaměří na jejich pojmenování pravá-levá. Vytvořit kruh již docela umíme, zkusíme tedy vytvořit řadu „za sebou“ a „vedle-sebe“ a starší děti určitě dokáží počítání číselné řady.

Pro předškoláky máme připraveno několik pracovních listů zaměřených na tvary a barvy.

Prohlédneme si své tělo, pojmenujeme části, které vidíme (hlava, krk, ruce, bříško…), ale i některé orgány. Využijeme model, interaktivní tabuli a demonstrační obrázky. Řekneme si, kde sídlí chuť, hmat, čich, zrak a sluch. Pokusíme se orientovat podle sluchu (hra „Pepíčku pípni“).  Zkusíme si zahrát na lékaře a kamarádovi ošetřit paži nebo nohu. Dovíme se, že o své zdraví musíme pečovat i my malí.

Připomeneme si co je zdravé, co ne. A jaký denní režim bychom měli dodržovat a jak se stravovat.

Ještě i v listopadu bude pro předškoláky dobíhat preventivní program od společnosti „Proxima sociale“.  

  

PH – „Pán čáp“, „Hlava – ramena“

Básnička

Podzim

Zase k nám zavítal podzimní dědeček,

na zem už spad první barevný lísteček.

Dědeček Podzimník hůlkou svou čaruje,

a svými barvami na listy maluje.

 

Písnička -  Já mám malovanou vestu

Já mám malovanou vestu, vestičku, vestičku,

já mám malovanou vestu, vestičku mám.

 

Já mám malovanou, ty máš malovanou,

on má malovanou, máme malovanou.

Já mám malovanou vestu, vestičku mám.

 

 

 

print Formát pro tisk

Kde nás najdete
  • Mateřská škola - Kaplická

  • Kaplická 841
  • 140 00  Praha 4
  •  
  • E-mail:
  •   mskaplicka@ksidlisti.cz
  • Tel:
  •   +420 241 090 270
  • Školní jídelna:
  •   +420 241 090 239
By vocis © 2016 • Sunlight CMS